Skip links

Prof. Dr. Deniz İşcen

Meme Estetiği

Kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu santrüfüje edilerek, meme implantından sonra görüldüğü kadar memeyi büyütmez, ortalama yarım beden büyüme görülür. fakat tekrar edilebilen bir işlemdir.

Meme kadın vücudunun hatlarını belirleyen ve ona kadınsı görüntüyü veren en önemli organdır. Bu yüzden küçük memelerin büyütülmesi kişinin beden şeklinin dengelenmesini sağlamakla kalmayıp özgüvenini de arttırır.

Memeyi büyütme başlıca silikon meme protezleri ile yapılır. Ayrıca kendi yağı veya sentetik dolgular kullanılarak yapılan meme büyütme teknikleri de vardır.

Meme büyütme hastanın ilerde hamile kalmasını ve emzirmesini etkilemez ve kendisi de bu hormonal olaylardan etkilenmez. Yani tüm olaylar normal seyrinde gider.

Yeni doğum yapmış ve halen süt veren kişilere bu olaylar sonlandıktan sonra meme protezi yapılabilir.

Hastanın herhangi bir hastalığı yoksa genel anestezi altında yapılacak bir buçuk –iki saatlik bir işlemle protez vücuttaki uygun yerine yerleştirilir. ”Uygun yer “ tanımı hastadan hastaya değişir. Bunda hastanın kendi meme büyüklüğü, deri altı kalınlığı vb etkilidir. Meme protezi ya kas altına da ya kas üzerine koyulur. Bir de kas zarı altına koymak vardır ki daha yeni bir teknik olup sıklıkla uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrasında yapılan interkostal blokla hasta ağrı duymadan uyanır. Daha sonra da kol hareketlerinin 10 gün kadar kısıtlanması ile ağrı uyandırılmamış olur. Ayrıca hastaya antibiotik ve ağrı kesici verilir.

Genellikle hormonal bir soruna bağlı olmayan, son altı ay içinde büyümesi durmuş ve küçültülmesi istenen göğüsler için düşünülür.
Meme büyümesi, sadece estetik bir sorun oluşturmaz, aynı zamanda omuzlarda ağrı, duruş bozuklukları, meme altında kaşıntı ve kızarıklık gibi sıkıntılara da yol açar.

Memelerdeki büyümenin hormonal bir soruna bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Memedeki büyümenin devam edip etmediği sorgulanmalıdır.
Memede ele gelen ağrılı veya ağrısız bir kitle olup olmadığı araştırılmalıdır.
Memede geçirilmiş bir enfeksiyon veya cerrahi müdahale olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan tekniğe bağlı olarak bazı farklı özellikler söz konusudur. Bazı sınırlı küçültme ameliyatlarında, iyileşme hızlı ve işlem sonrası hemen normal aktivitelere dönülebilirken, çok iri göğüslerde çıkarılan dokunun durumuna göre bu süreç uzayabilir. Ameliyat süresi de kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 2-4 saat arasında değişir.

Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olan kişilerde girişim öncesi mamografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır ve hastanın doğurganlık yaşında olup olmadığına göre kullanılacak cerrahi tekniğe karar verilir.

Meme küçültme operasyonu ayrıca omurgaya binen yük azalacağı için sırt ve boyun ağrıları azalır hareket rahatlığı sağlanır.

Ameliyattan önce bir hafta gün süreyle aspirin gibi kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır.

Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildiriniz.

Ameliyat saatinden önce sekiz saat süreyle bir şey yenmemelidir.

Ameliyat sonrası dördüncü saatte ayağa kalkmanıza ve beslenmenize izin verilir.
İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1-2 gündür.

İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır.

Kol hareketlerinin ilk günlerde sınırlandırılmasında fayda vardır.

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi ile ilgili bütün detaylar anestezi doktoru ile danışılmaktadır.

Kanama, enfeksiyon, yara ayrışması gibi sorunlar son derece nadirdir. Gerektiğinde ilaç yada ikinci bir işlem ile tedavi edilir.

İze veya şekle bağlı sorunlar olarak nadiren karşınıza çıkabilir. İzlerde belirginlik, kızarıklık, kaşıntı erken dönemde bazı koyu tenli kişilerde sıkça rastlanabilir ve ilaç tedavisini gerektirebilir.

Meme büyütme ve küçültme ameliyatından sonra hastalar bebeklerini emzirebilir mi?

Kural olarak her iki çeşit ameliyattan sonra da hastalar bebeklerini emzirebilirler. Sadece menopoz sonrası, yani çocuk doğuramayacak hanımlara yapılan bir çeşit meme küçültme ameliyatı vardır ki bu teknikte süt kanalları etkilenir. Bu yüzden bu teknik gençlere uygulanmaz.

Meme büyütme ve küçültme ameliyatından sonra duyu bozulur mu?

Meme başı duyarlılığı meme dokusuna yapılan kesilerle ilişkilidir. Meme büyütme de giriş yeri için uygun kesiler seçilerek duyarlılığı bozmamak mümkündür. Meme küçültme de memenin başlangıçtaki büyüklüğüne göre meme başı duyarlılığı geçici olarak az veya çok etkilenebilir.

Ameliyat sonrası oluşan yeni meme şekli zamanla değişir mi?

Meme vücut dışı yerleşimli bir organdır. Bu yüzden yer çekimiyle yıllar içinde şekli değişir. Bu değişimi arttıran nedenler ameliyat sonrasında oluşacak yeni bir gebelik ve emzirme, aşırı kilo alıp verme ve diğer hormanal nedenlerdir.

Memeye yerleştirilen protez zamanla şekil değiştirir mi? (Patlar mı?)

Silikonlu meme protezlerinin hacmi değişmez. Patlama ve yırtılma delici cisim girmeden oluşan bir olay değildir. Çok nadiren imalat hatası nedeniyle oluşabilir. Artık pek uygulamadığımız serum fizyolojikli protezlerde sıvı kaçırma sık görülen bir bulguydu. Bu yüzden bu protezler hemen hemen terk edildi.

Jinekomasti erkeklerde memelerin büyük olması halidir. Bu çoğunlukla hormonal nedenlerle olur. Pseudojinekomasti (yalancı jinekomasti) denilen şeklinde ise yağlanma sonucu meme bölgesi büyür, bir de aynı kadınlarda olduğu gibi yaşla sarkan erkek memeleri vardır.

Her üç jinekomastide  aynı cerrahi yöntemler kullanılır. Bunlardan birincisi en hafif şekil olan genç kız memesi büyüklüğündeki, katlanma yapmamış memelere uygulanan liposuction yöntemidir. Burada deri kesilmeden sadece yağlar emilir ve sıkı bir bandaj üç hafta bölgeye sarılır.

Katlanma yapan jinekomastilerde  meme başından yapılan yarım daire kesisi ile meme içindeki yağlı doku ve çok az deri çıkarılır.
Meme katlanarak sarkmış ve büyümüşse fazla deriyi çıkarabilmek için ilave kesiler de gerekebilir.

Erkeklerde jinekomastinin hormonal nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Altında yatan bir neden varsa tedavi edilmelidir. Bazen böyle bir neden bulunamayabilir. Beslenmeye bağlı olarak çocukluk yaşlarından gelen pseudojinekomastilerde zayıflama önerilir, ancak oluşan meme şekli yağ aspirasyonu yapılmadan düzelmeyebilir.

Jinekomasti daha çok genç ergenlerin ve genç erkeklerin sorunudur. Özellikle psikolojik açıdan mutlaka ameliyatla düzeltilmesi gerekir.

Gerçek jinekomasti geçmez, ancak psudojinekomastilerde zayıflama memede bir miktar küçülme sağlayabilir

Ameliyattan sonra jinekomasti tekrar oluşmaz.

Erkek göğsünde sporcularda olduğu gibi kaslı bir göğüs görüntüsü için bu bölgeye yerleştirilen bu amaçla hazırlanmış uygun protezlerle mükemmel sonuç alınabilir.
Kısa kesilerden yerleştirilen bu protezler hastanın bir şikayeti olmadığı sürece bedende yaşam boyu kalabilmektedir

Daha fazla zaman kaybetmeyin,

doktorunuza danışın

Veya

Bizi Arayabilirisiniz

Telefon Numaralarımız;

+90 (212) 241 75 93


+90 (533) 438 77 80