Skip links

Prof. Dr. Deniz İşcen

Genital Estetik

Klitoris bazen normalden büyük olup labiumların (dış dudakların) arasından görünür. Bazen de bu görünüme dış dudakların zayıflığı da neden olabilir. Bu durumda genellikle hastalara yağ enjeksiyonu ile dış dudakları büyütme önerilir.

Eğer gerçekten klitoris büyükse hastaya bir dizi hormonal araştırma yapılır. Bu incelemelerle cinsiyetle ilgili bir anomali ve hastalık saptanmazsa (böbrek üstü bezi tümörü, doğuştan çift cinsiyetlilik vb) veya bu durumları olduğu ama estetik düzeltmenin birlikte arzu edildiği durumlarda diğer tedavi devam etmekteyken gerekli girişim yapılır. Klitorisin duyarlılığı bozulmadan boyu küçültülür.

Bu ameliyat sonrasında bir hafta kadar rahatsızlık hissi yaratabilir. Hasta birkaç gün idrar sondası ile takip edilir. Daha sonra yavaş yavaş normale dönerek daha doğal bir görünüm kazanır. Burada küçültülen kısım uyarılma sırasında klitorisi büyüten dokulardır. Bunların bir kısmı çıkartılır, bir kısmı yerinde bırakılır. Dolayısı ile uyarılma sırasında sertleşme yine olacaktır.

Labia Minora gereğinden fazla büyük ve uzun olabilir. Bu durum hem estetik hem de hijyenik açıdan sorun oluşturabilir. Ameliyatla düzeltilmesi mümkün olan bu durum gece hastanede kalmayı gerektirmez. Hastanın genel durumu ve isteğine göre sadece lokal anestezi, lokal anestezi- sedasyon veya kısa bir genel anestezi altında yapılabilir. Mukoza fazlası kesilerek kanama kontrolünden sonra eriyebilen dikiş materyali ile dikilir.

Ameliyat sonrasın da bir hafta – on gün kadar temizliğe dikkat edilmelidir. İlk günlerde oturma sırasında biraz ağrı ve şişlik hissedilebilir. Daha sonra masajlarla yumuşatılan bölge yeni görünümüne ve eski duyarlığına kavuşur.

Genellikle hastalarda zayıf ve yağsız dış dudaklar iç dudaklardaki deformitenin daha belirgin olmasına neden olur. Bu durumda dış dudakların içine yağ enjekte edilir. Yağ vücudun bir başka yerinden alınarak hazırlanır. Büyüyen dış dudaklar, iç dudakları ve klitorisi daha iyi kapatır.

Hayır, hasta tamamen iyileştikten sonra bütün işlevler ve duyular normale ulaşır, ancak ameliyattan sonraki ilk bir ay içinde bölge fazla duyarlı olacağından ağrı ve acı hissetmek doğaldır. Dokular duyu yeteneğini kaybetmez, daha hassaslaşırlar. Bu yüzden bölgenin cinsel ilişki öncesi yağlı ve nemli olması aşırı duyarlılığı azaltacaktır.

Genital bölge estetiği sonrası doğurganlık ve işlev kaybı görülür mü ?
Doğurganlıkla hiç ilgisi olmayan bu ameliyatlar iyi yapılmadığı takdirde veya ameliyat sonrasında oluşabilecek yara iyileşmesi sorunları cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir, bu yüzden için ameliyatın kesinlikle titizlikle yapılması, yara bakımına özen gösterilmesi gerekir.

Daha fazla zaman kaybetmeyin,

doktorunuza danışın

Veya

Bizi Arayabilirisiniz

Telefon Numaralarımız;

+90 (212) 241 75 93


+90 (533) 438 77 80